Talk & News

April 26, 2016

“Parallel States” reviewed by Longplay blog in Poland

Parallel StatesRobert Ratajczak posted a nice review of Parallel States on the Polish blog, Longplay.

“Wszelkie nawiązania, bądź dostrzegalne w kompozycjach echa, stanowią zaledwie jeden z wielu składników decydujących o ostatecznym kolorycie utworów wypełniających “Parallel States”, płytę wypełnioną muzyką nasyconą ogromem przestrzeni i silnie prowokująca wyobraźnię.”

Album Review

by Robert Ratajczak
Longplay (http://longplayrecenzje.blox.pl/2016/04/Matthew-FRIES-Parallel-States-2016.html)

Minęło 15 lat od ukazania się debiutanckiej płyty pianisty z Pensylwanii, Matthew Friesa: “Song for Today” i zdobycia głównej nagrody podczas prestiżowego konkursu Great American Jazz Piano Competition. Od tej pory muzyk uważany jest za jeden z największych skarbów nowojorskiej sceny jazzowej. Jest wziętym sidemanem angażowanym przez gwiazdy tego kalibru co Dee Dee Bridgewater, Stacey Kent i Vincent Herring, a jego własne trio TRI-FI mające na koncie kilka doskonale przyjętych płyt należy do najchętniej zapraszanych przez jazzowe kluby formacji.
Fries pochodzi z bardzo muzykalnej rodziny; jego matka była piosenkarką, z kolei ojciec nauczycielem gry na fortepianie. Już w dzieciństwie muzyk grał na trąbce i śpiewał w szkolnym chórze. Jednak prawdziwą jego milością był zawsze fortepian, na którym nauczył się grać naturalnie dzięki ojcu.

Album “Parallel States”, na którym Matthew Fries po raz pierwszy zmierzył się z formułą solo piano, to płyta zawierająca utwory inspirowane obrazami siostry Matthew Friesa, malarki i artystki multimedialnej Loryn Spangler-Jones, a zarazem zbiór kompozycji pianisty, które z kolei zainspirowały malarkę.
Pierwszą stronę okładki albumu zdobi obraz będący ilustracją do tematu “Whirl“, natomiast wewnątrz otwieranej koperty znajdziemy reprodukcje ilustracji do kompozycji: “Just Keep Swimming“, “Take Me Home” i “The Sweet Life“.

Jednym z najpiękniejszych utworów spośród zebranych na “Parallel States” jest kompozycja “Garden“, zadedykowana przez Friesa zmarłemu w 2015 roku wielkiemu brytyjskiemu pianiście jazzowemu Johnowi Taylorowi. Pełna wdzięku i gracji melodia podana jest z iście wirtuozerską manierą.

O fascynacjach Matthew Friesa innymi mistrzami jazzowej klawiatury przekonujemy się choćby w trakcie, poprzedzającego wyżej wymieniony utwór, tematu “Positive Attitude“. Natrafimy tu na rozwiązania silnie nawiązujące do twórczości legend jazzowej klawiatury Theloniousa Monka i Mala Waldrona. Z kolei wspomniany wcześniej “Sweet Life” niesie z sobą echa bebopu, a “The Man from Memphis” klimatem nawiązuje do klasycznej formuły ragtime’u. Ponadto konstrukcja niektórych kompozycji silnie nawiązuje do estetyki właściwej muzyce klasycznej.

Wszelkie nawiązania, bądź dostrzegalne w kompozycjach echa, stanowią zaledwie jeden z wielu składników decydujących o ostatecznym kolorycie utworów wypełniających “Parallel States“, płytę wypełnioną muzyką nasyconą ogromem przestrzeni i silnie prowokująca wyobraźnię.

Music News
Text Widget
Aliquam erat volutpat. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Integer sit amet lacinia turpis. Nunc euismod lacus sit amet purus euismod placerat? Integer gravida imperdiet tincidunt. Vivamus convallis dolor ultricies tellus consequat, in tempor tortor facilisis! Etiam et enim magna.
Cart
Secured By miniOrange